• אבחון טיפול ומניעה

  האבחנה הרפואית לפיברומיאלגיה מתבססת עד היום על תגובת כאב ללחיצה על 18 נקודות רגישות

  read more
 • בלוטת התריס ופיברומיאלגיה

  הממוקמת מאחורי עצם הגרוגרת מייצרת את 2 ההורמונים האחראים על חילוף החומרים בגופנו:

  read more
 • בלוטת יתרת הכליה

  שחיקה של האדרנל – בלוטת יותרת הכליה ותופעות עייפות, חולשה ופיברומיאלגיה

  read more
 • פיברומיאלגיה ועייפות כרונית

  פיברומיאלגיה הינה תסמונת מורכבת המאופיינת בסימפטומים רבים מאוד שהעיקרי מביניהם הוא כאב עמוק ומתמשך. כלל התופעות גוזלות מהלוקים בהן את איכות החיים לעיתים עד כדי אי יכולת לתפקד במטלות היומיום.

  read more
 • מחלת הנשיקה

  מחלת הנשיקה – אפשטיין בר – השם “הרומנטי” מחלת הנשיקה מתייחס למחלה הויראלית הנגרמת בדרך כלל על ידי וירוס אפשטיין. הוירוס מועבר ברוק, גם כשהוא נישא באויר כתוצאה מהתעטשות או שיעול.נכון להיום כ- 90% מתושבי העולם המערבי הינם נשאים של וירוס אפשטיין בר – מחלת הנשיקה, גם אם לא חוו או לא היו מודעים לכל שחלו בה

  read more

בלוטת התריס ופיברומיאלגיה

הקשר בין חולשה של בלוטת התריס ופיברומיאלגיה

בלוטת התריס – הממוקמת מאחורי עצם הגרוגרת מייצרת את 2 ההורמונים האחראים על חילוף החומרים בגופנו: טריודתירונין (3T) ותירוקסין (4T). הורמונים אלו, שהמרכיב העיקרי בהם הוא יוד) מיוצרים על ידי בלוטת התריס – התאירואיד כתגובה לגירוי על ידי הורמון אחר TSH – הורמון מגרה תאירואיד – המופרש על ידי בלוטת יותרת המוח – ההיפופיזה.

בנוסף מייצרת בלוטת התריס את הקלציטונין שמווסת את רמת הסידן בדם.

ההפרעות הנפוצות בתיפקוד הבלוטה הן תת פעילות או פעילות יתר אותן קל לזהות בבדיקות דם בעיקר על ידי התבוננות ברמות ה- TSH. ככל שהבלוטה איטית יותר וחלשה יותר תעלה רמת ה-TSH המיועד לגירוי שלה ולהיפך.

באחוז גבוה של האוכלוסיה תיפקוד הבלוטה נמצא ברמות הנחשבות עדיין תקינות מבחינה קלינית בעוד שלמעשה קיימת חולשה של הבלוטה שגורמת לתחושות של עייפות, כובד, כאבי שרירים, בילבול, קהות מחשבה, דיכאון ושאר הפרעות תיפקודיות שאופייניות לפיברומיאלגיה.

להלן 10 תסמינים שיאפשרו לך לבחון אם ובאיזו מידה משפיע תיפקוד בלוטת התריס שלך על הרגשתך ותייפקודך:

 1. למרות שינה ומנוחה מספיקות את’ה חש/ה עייפות, תשישות, כובד בראש ורצון לחזור לישון.
 2. תזונה נכונה ופעילות פיזית אינם מסייעים לאיזון משקל הגוף, קושי בירידה במשקל.
 3. לחילופין, ירידה מהירה במשקל עלולה להוות סימן לפעילות יתר של הבלוטה.
 4. דיכאון – חולשה של בלוטת התריס עלולה לעיתים קרובות להביא למצבי דיכאון. פעילות יתר גורמת לחרדהחרדה, גם התקף חרדה יחיד עלול להצביע על חריגה בתיפקוד הבלוטה.
 5. רמות כולסטרול גבוהות שאינן נענות לשינויים בתזונה, תוספים, צמחי מרפא ופעילות גופנית עלולות להוות אינדיקציה לחולשה של בלוטת התריס. רמות כולסטרול נמוכות במיוחד עלולות להצביע על פעילות יתר של בלוטת התריס.
 6. חולשה של בלוטת התריס עלולה להתאפיין במחזור חודשי קצר – פחות מ-28 יום – ומלווה בכאבים. מצב יתר עלול לגרום לתכיפות מחזורים נמוכה ותקופת דימום קצרבה וקלה במיוחד.
 7. חולשה של בלוטת התריס עלולה להוות גורם לעצירות בעוד שילשולים עלולים להצביע על מצב היפר – פעילות יתר.
 8. עור יבש, גס ואפילו מחוספס שיער יבש ושביר, נשירה וחולשה של שורשי השיער מהווים סמנים של תת פעילות בעוד שמצבי יתר הופך שביר ודק יותר.
 9. מצבי תת פעילות מאופיינים לעיתים קרובות בחולשה וכאבים בשרירים, כאבי פרקים, תסמונת המינהרה הקרפלית או הטרסלית ודלקת גידים.
 10. שינויים בגודל ומבנה הבלוטה מתבטאים לעיתים קרובות בנפיחות של הצוואר, צרידות ואפילו בתחושת לחץ בגרון, גרוד טורדני בגרון, שיעול או צרידות כרונית.
 11. כאשר קיימת הסטוריה משפחתית של הפרעות בתיפקוד בלוטת התריס כדאי להתייחס לתסמינים שהוזכרו ברצינות רבה אף יותר ולהקפיד להיבדק.

 ככל שההתייחסות לתופעות אלה מוקדמת ניתן להתמודד איתן בהצלחה רבה על ידי התאמת תזונה, תוספים וטיפול הומיאופתי. הזנחה והחמרה של מצב הבלוטה יחייבו בסיכומו של דבר טיפול תרופתי תמידי.כאשר העייפות מתמשכת יש, בכל המקרים, לשלול באמצעות בדיקות מעבדה ואיבחון מקיף הפרעות בתיפקוד הלב, אנמיה, זיהומים ו/או דלקות מסוגים שונים, טפילים במערכת העיכול, חוסרים תזונתיים ועוד.