• אבחון טיפול ומניעה

  האבחנה הרפואית לפיברומיאלגיה מתבססת עד היום על תגובת כאב ללחיצה על 18 נקודות רגישות

  read more
 • בלוטת התריס ופיברומיאלגיה

  הממוקמת מאחורי עצם הגרוגרת מייצרת את 2 ההורמונים האחראים על חילוף החומרים בגופנו:

  read more
 • בלוטת יתרת הכליה

  שחיקה של האדרנל – בלוטת יותרת הכליה ותופעות עייפות, חולשה ופיברומיאלגיה

  read more
 • פיברומיאלגיה ועייפות כרונית

  פיברומיאלגיה הינה תסמונת מורכבת המאופיינת בסימפטומים רבים מאוד שהעיקרי מביניהם הוא כאב עמוק ומתמשך. כלל התופעות גוזלות מהלוקים בהן את איכות החיים לעיתים עד כדי אי יכולת לתפקד במטלות היומיום.

  read more
 • מחלת הנשיקה

  מחלת הנשיקה – אפשטיין בר – השם “הרומנטי” מחלת הנשיקה מתייחס למחלה הויראלית הנגרמת בדרך כלל על ידי וירוס אפשטיין. הוירוס מועבר ברוק, גם כשהוא נישא באויר כתוצאה מהתעטשות או שיעול.נכון להיום כ- 90% מתושבי העולם המערבי הינם נשאים של וירוס אפשטיין בר – מחלת הנשיקה, גם אם לא חוו או לא היו מודעים לכל שחלו בה

  read more

שאלות ותשובות – פיברומיאלגיה, עייפות כרונית ומחלת הנשיקה

שאלות ותשובות בנושאי פיברומיאלגיה, עייפות כרונית ומחלת הנשיקה – זה המקום לשאול שאלות בכל הנושאים הללו, ואנו נענה בצורה מקיפה ככל האפשר

10 Comments to “שאלות ותשובות – פיברומיאלגיה, עייפות כרונית ומחלת הנשיקה”

 1. admin says:

  כמובן! ישנו קשר הדוק בין עישון לאורך זמן רב לבין עייפות כרונית.

  • עמרית בן סירה ד"ר לנטורופתיה, מומחית לרפואה טבעית אינטגרטיבית says:

   עישון יוצר בגוף סביבה חומצית מאוד קרי סביבה דלקתית. מעבר לכך הוא פוגע באספקת החמצן ובכך מגביל את כושר הפקת האנרגיה של הגוף. על פי תפיסת היסודות הסינית פגיעה באחד היסודות גוררת פגיעה במערכות האחרות: הריאות והמעי הגס הן מערכות הגוף המשוייכות לאלמנט המתכת והן גם המערכות הראשונות שתיפקודן נפגע בזמן עישון. המעי הגס אחראי על סילוק רעלים, פגיעה בתיפקודו תיגרום להצטברות רעלים בגוף וכן הלאה.

 2. דבורה לוי says:

  האם יש קשר בין צרבות ובעיות בעיכול לפיברומיאלגיה? יש קשר בין הצרבות ובעיות בעיכול להעדר שינה רצופה. יש קשר להבנתי בין רגישות לסוגי מזון (אני בשלבי בירור….) לצרבת ולבעיות במערכת העיכול.
  אשמח לקבל תשובתך.

 3. עמרית בן סירה ד"ר לנטורופתיה, מומחית לרפואה טבעית אינטגרטיבית says:

  שלום דבורה.,
  צרבת או יתר חומציות בדרכי העיכול העליונות (ושט וקיבה), כך גם תופעות של דלקת במעיים יכולות לגרום לחומציות יתר ברקמות בכלל. כפי שקראת באתר חומציות יתר יוצרת סביבה דלקתית מאוד שגורמת לכאבים, פגיעה בבריאות הרקמות, חולשה, עייפות ותופעות אחרות שאופייניות לתסמונת.
  צריכה של מזונות שהגוף רגיש אליהם מכניסה אותו למצב של סטרס מיותר, יוצרת סביבה דלקתית ובכלל גורמת לתופעות של אי נוחות, כאבים שונים, הפרעות עיכול ועייפות.
  הפרעות שינה עלולות לנבוע ממספר גורמים בהם מתח רגשי אך בהחלט גם מחוסר איזון שנגרם כתוצאה מההתמודדות עם הסביבה הדלקתית.
  אני ממליצה לעבור לתזונה ממקור צמחי, תוך הקפדה על אותם ירקות, קטניות ודגנים שמסייעים ליצור תגובה בסיסית בגוף.
  כדאי מאוד להיצמד לתפריט מדוייק שיענה באופן אופטימלי על צרכי הגוף.
  עמרית

 4. עדי says:

  קראתי באתר על מזונות אוקסלים.האם בעצם המלצותיך לתזונה לחולי פיברומילגיה הם באופן כללי להמנע ממזונות אלו?
  הופתעתי מכיוון שיש שם כמה מזונות שנחשבים לבריאים מאוד-כגון אגוזים.
  לכמה זמן רצוי להוריד מהתפריט מזונות אלו?

  שאלה נוספת- האם יתכן שלחולה פיברומילגיה שבדיקות הדם שלו לקורטיזול ולבלוטת התריס תקינות,עדין יהיה לו בעיה במערכות הללו?

  • עמרית בן סירה, ד"ר לנטורופתיה מומחית ברפואה טבעית אינטגרטיבית says:

   שלום עדי.,
   מזונות עשירים בחומצה אוקסלית עלולים, אך לא בהכרח, להיות הגורם לכאב כרוני. אצל חלק מהסובלים בתסמינים של פיברומיאלגיה הביא השינוי התזונתי להקלה משמעותית ברמות הכאב. זו הסיבה שכדאי לאמץ שינוי תזונתי רדיקלי לתקופה של לפחות חודש ובמהלכה להימנע מכל המזונות גורמי הדלקת ומזונות שעשירים בחומצה אוקסלית.במידה וחלה הטבה ניתן בהדרגה להוסיף את המזונות הירוקים שמופיעים ברשימה ואת האגוזים – מזון אחד מדי יומיים או שלושה. מהמזונות יוצרי הדלקת רצוי מאוד לכולם להימנע (גם לאלה שנחשבים לבריאים לחלוטין).
   אם עיינת במאמרים אודות תת פעילות של הבלוטות הרי כתבתי שם על מצבי תת פעילות סב קלינית, כלומר מצבים בהם הבלוטות חלשות אך ערכי בדיקת הדם נמצאים עדיין בטווח התקין. במצבים אלה עדיין לא ניתן טיפול תרופתי ברפואה הקונבנציונלית. הטיפול הטבעי בשלבים אלה מאפשר חיזוק תפקודן של הבלוטות ושיפור איכות החיים..

   • עדי says:

    שלום ותודה על התשובה.
    האם למרות שבמחקרים האחרונים הראו שפיברומילגיה היא לא מחלה דלקתית אלא ליקוי במערכת העצבים המרכזית,עדין את ממליצה לוותר על כול כך הרבה מזונות(האוקסליטים)?
    ולגבי הבלוטות,התכוונתי למצבי יתר של הבלוטות-במיוחד שאלתי דווקא על בלוטת יותרת הכליה..

 5. עמרית בן סירה, ד"ר לנטורופתיה מומחית ברפואה טבעית אינטגרטיבית says:

  שלום עדי.,
  מאז 2008 ועד היום פורסמו מספר מחקרים שנערכו על קבוצות קטנות מאוד של אנשים ואשר תוצאותיהם הצביעו על שינויים שעדיין לא הוסברו בתגובות עצביות. החל בשוני של מטבוליטים באזור ההיפוקמפוס במוח – האזור שקשור במצבי מתח, מחקר נערך באוניברסיטת לואיזיאנה על 16 חולי פיברומיאלגיה ופורסם ב18.2.2009 ב THE JOURNAL OF PAIN וכלה במחקר שהוצג ב-10.12.2012 בוושינגטון בכנס השנתי של הקולג’ האמריקאי לראומטולוגיה ובו, על סמך 18 נבדקות בלבד, נמצא בכולן תפקוד ירוד של רצפטורים לאופיאטים ומכאן גם לאנדורפינים. מחקרים אלה ונוספים מעידים על התגובה לכאב אך אינם מהווים עדות לכך שבתסמונת לאל מעורבים תהליכים דלקתיים סוערים. מעבר לכך הם מעידים על הקושי להתמודדות עם רמות כאב גבוהות אך לא מלמדים על המקור לכאבים השונים והמפושטים (מקווה שההבדל ברור).
  תזונת דלת אוקסלטים הוכיחה את עצמה בחלק מהמקרים ולכן מומלצת כאופציה ולא כהמלצה גורפת עבור כלל הסובלים מפיברומיאלגיה, בבחינת ניסוי ותהייה.
  לעניין הבלוטות, אני מניחה שאת מכירה את התסמינים האופיינים למצב יתר של האדרנל. במידה ומדובר בתסמינים אלה חשוב להיוועץ באנדוקרינולוג.
  לבריאות
  עמרית

 6. הדר says:

  אני לפני וועדה רפואית בצה”ל בנושא. הפנימאי אבחן לי CFS אבל ביקש ממני לעשות בדיקות דם נוספות. יצא לי שהחומצא הפולית וויטמין D נמוכים טיפהה . האם הם יכולים לשלול לי את המחלה בעיקבות הנתונים הללו או שאין כל קשר ?

  • dromrit says:

   שלום הדר,
   איני רואה קשר ישיר בין הרמה הנמוכה של ויטמין D וחומצה פולית לבני CFS. יחד עם זאת יתכן ורמת הפולאט הנמוכה מייצגת חוסרים תזונתיים שלא עלו עליהם והם תורמים לתשישות.
   בשלב הראשון וללא קשר לוועדה הרפואית כדאי לטפל בחוסרים שאובחנו ולשפר את איכות התזונה ותפקוד מערכת העיכול בכלל. סביר להניח ששינוי כזה ישפר את ההרגשה.
   כדאי מאוד לפנות לייעוץ נטורופת שמתמחה בתסמונת.
   עמרית בן סירה
   ד”ר לנטורופתיה, טיפול בפיברומיאלגיה, עייפות כרונית ומחלת הנשיקה

השאר תגובה

תגובה