• אבחון טיפול ומניעה

  האבחנה הרפואית לפיברומיאלגיה מתבססת עד היום על תגובת כאב ללחיצה על 18 נקודות רגישות

  read more
 • בלוטת התריס ופיברומיאלגיה

  הממוקמת מאחורי עצם הגרוגרת מייצרת את 2 ההורמונים האחראים על חילוף החומרים בגופנו:

  read more
 • בלוטת יתרת הכליה

  שחיקה של האדרנל – בלוטת יותרת הכליה ותופעות עייפות, חולשה ופיברומיאלגיה

  read more
 • פיברומיאלגיה ועייפות כרונית

  פיברומיאלגיה הינה תסמונת מורכבת המאופיינת בסימפטומים רבים מאוד שהעיקרי מביניהם הוא כאב עמוק ומתמשך. כלל התופעות גוזלות מהלוקים בהן את איכות החיים לעיתים עד כדי אי יכולת לתפקד במטלות היומיום.

  read more
 • מחלת הנשיקה

  מחלת הנשיקה – אפשטיין בר – השם “הרומנטי” מחלת הנשיקה מתייחס למחלה הויראלית הנגרמת בדרך כלל על ידי וירוס אפשטיין. הוירוס מועבר ברוק, גם כשהוא נישא באויר כתוצאה מהתעטשות או שיעול.נכון להיום כ- 90% מתושבי העולם המערבי הינם נשאים של וירוס אפשטיין בר – מחלת הנשיקה, גם אם לא חוו או לא היו מודעים לכל שחלו בה

  read more

כאב נרתיקי VULVODYNIA והקשר לפיברומיאלגיה

מסקירה שפורסמה ב- SCIENCE DAILY ב-1.8.12 עולה כי מיליוני נשים בארה”ב סובלות מתופעת ה- VULVODYNIA – כאב נרתיקי כרוני. כאב בנרתיק שמגביל משמעותית את יכולת התפקוד, החל ביכולת לקיים יחסי מין מלאים דרך פעילות ספורטיבית ועד אפילו ישיבה.

הסקירה ציינה כי במחקר חדש שנערך בפקולטה לרפואה באוניברסיטת מישיגן נמצא כי נשים שסובלות מכאב בנרתיק מסוג זה סובלות בשכיחות גדולה פי 2-3 מכאב כרוני אחר ובכלל זה: מעי רגיז, פיברומיאלגיה, כאב כרוני בשלפוחית השתן. למרות שכיחותן הגבוהה של תופעות הכאבים הכרוניים עדיין יש קושי באבחון הגורמים להן.

לדברי ד”ר ברברה די. ריד – פרופ’ לרפואת המשפחה באוניברסיטת מישיגן זיהוי הקשר בין תופעות הכאב השונות ומציאת אפיונים לדפוסי הכאב יאפשרו להבין את התסמונת ולהגדירה. כל עוד לא זוהו והוגדרו דפוסי הכאב נמנעות נשים רבות מלהגיע לאבחון ולטיפול. אלה שאכן מגיעות לטיפול זוכות לעיתים קרובות להיעדר התייחסות ראויה ולהערכה של המערכת הרפואית כאילו “הכל בראש”.

היות שגם בארץ מתקשים חלק מהסובלים מהתסמונת לזכות בהכרה לסבל שלהם וודאי לטיפול שיפתור עבורם את המצוקה נראה שהמעבר לגישה הטבעית עשוי להוות פתרון אפקטיבי. תזונה ואורח חיים שיאפשרו הורדת גורמי הדלקת בגוף ואיזון רמת ה- PH עשויים לשפר משמעותית את איכות חייהם של הלוקים בפיברומיאלגיה.