• אבחון טיפול ומניעה

  האבחנה הרפואית לפיברומיאלגיה מתבססת עד היום על תגובת כאב ללחיצה על 18 נקודות רגישות

  read more
 • בלוטת התריס ופיברומיאלגיה

  הממוקמת מאחורי עצם הגרוגרת מייצרת את 2 ההורמונים האחראים על חילוף החומרים בגופנו:

  read more
 • בלוטת יתרת הכליה

  שחיקה של האדרנל – בלוטת יותרת הכליה ותופעות עייפות, חולשה ופיברומיאלגיה

  read more
 • פיברומיאלגיה ועייפות כרונית

  פיברומיאלגיה הינה תסמונת מורכבת המאופיינת בסימפטומים רבים מאוד שהעיקרי מביניהם הוא כאב עמוק ומתמשך. כלל התופעות גוזלות מהלוקים בהן את איכות החיים לעיתים עד כדי אי יכולת לתפקד במטלות היומיום.

  read more
 • מחלת הנשיקה

  מחלת הנשיקה – אפשטיין בר – השם “הרומנטי” מחלת הנשיקה מתייחס למחלה הויראלית הנגרמת בדרך כלל על ידי וירוס אפשטיין. הוירוס מועבר ברוק, גם כשהוא נישא באויר כתוצאה מהתעטשות או שיעול.נכון להיום כ- 90% מתושבי העולם המערבי הינם נשאים של וירוס אפשטיין בר – מחלת הנשיקה, גם אם לא חוו או לא היו מודעים לכל שחלו בה

  read more

הפרעות שינה והשפעתן על רמות הכאב ועל הסיכון ללקות בפיברומיאלגיה

הפרעות שינה והשפעתן על רמות הכאב ועל הסיכון ללקות בפיברומיאלגיה

חולי פיברומיאלגיה רבים מתלוננים על הפרעות שינה. מנתונים שנאספו בקרב אנשים שסובלים מסוגי כאב אחרים שאינם מאובחנים כפיברומיאלגיה, הראה הניסיון קשר בין איכות שנת הלילה ורמות הכאב שהאדם חווה ביום שלמחרת. המחקרים המוזכרים להלן בדקו את הקשר בין איכויות שינה שונות והשפעתן על רמת הסיכון ללקות בתסמונת, רמות הכאב ואיכות התפקוד.

 חוקרים באוניברסיטת פלורידה בדקו את הקשר בין הפרעות שינה ותופעות הכאב בחולות פיברומיאלגיה. במחקר שפורסם ב-23.4.12 ב- THE JOURNAL OF PAIN נמצא כי למרות הפגיעה המשמעותית של איכות שינה ירודה על איכות החיים, היא אינה מהווה גורם משמעותי בניבוי עוצמת ומשך הכאבים בפיברומיאלגיה.

הקושי בהתייחסות הן המחקרית והן הטיפולית בפיברומיאלגיה כבכל הפרעת כאב אחרת נובע מהשוני הגדול שקיים בתופעות ובתגובות הפיזיות בין אדם לאדם.

למרות ההשערה הראשונית של צוות המחקר מאוניברסיטת פלורידה שמיעוט שעות השינה ינבא עלייה ברמות הכאב הקליני, הסתבר כי מספר שעות שינה קטן גרם לתשישות והיעדר פעילות בלבד. הפרעות ברצף השינה ושינה לא איכותית לעומת זאת כן גרמו לרמות כאב עזות יותר.

התצפית נערכה על 74 נבדקים, לוקים בפיברומיאלגיה, במשך שבועיים ועל בסיס יומני שינה שניהלו הנבדקים.

 חוקרים מנורבגיה הציגו ב-17.11.11 קשר בין הפרעות שינה וסיכון מוגבר לפיברומיאלגיה בנשים. המחקר מצא כי בנשים בגיל הביניים ובנשים מבוגרות יותר הייתה העלייה בסיכון לפיברומיאלגיה ביחס ישר לחומרתן של הפרעות השינה, יותר מאשר בנשים צעירות. מן הראוי להביא בחשבון כי 90% מהנשים שלוקות

 בפיברומיאלגיה נמצאות בקטגוריות הגילאים: ביניים ומבוגרות. המחקר התבסס על 10 שנות מחקר ותוצאותיו פורסמו ב- ARTRITHIS & RHEUMATISM – שיוצא לאור ע”י ווילי בלאקוול עבור הקולג’ האמריקאי לריאומטולוגיה.

ד”ר טום נילסן וד”ר פאול מורק מהאוניברסיטה הנורבגית למדעים וטכנולוגיה בדקו השפעה של הפרעות שינה על הופעת הפיברומיאלגיה בנשים בנורבגיה.

המחקר נערך על 12,350 נשים שנמצאו בתחילתו בריאות, ללא כאבי שרירים ושלד וללא כל מיגבלות תנועה. עם תום 10 שנות המחקר כבר היו בקבוצה 327 נשים מאובחנות כלוקות בפיברומיאלגיה  שהן 2.6% מהמשתתפות.

לפי ד”ר מורק נמצאה מובהקות בקשר שבין הפרעות שינה והסיכון לפתח את התסמונת. מעבר לכך נשים שדיווחו על הפרעות שינה לעיתים קרובות היו בסיכון גדול יותר באופן יחסי לאלה שמעולם לא דיווחו על הפרעות שינה.

הפרעות שינה קבועות או לעיתים קרובות ,בנשים בקבוצת הגיל שמעל 45 ,עמדו על 4.5%.

הפרעות שינה קבועות או לעיתים קרובות ,דווחו על ידי 2.4% בלבד מקבוצת הנשים בגילאים שבין 22 – 44.

למרות שטרם נעשו מחקרים מעמיקים נוספים בנושא, נראה חיוני להקדים תרופה ולטפל בהפרעות שינה.

 בנימה אישית: על פניו סביר למצוא קשר בין הפרעות שינה ותגובה סימפטטית מובהקת. לכן נראה כגישה אישית וטיפולית לבריאות בכלל ובקבוצת הלוקים בפיברומיאלגיה ועייפות כרונית לתת את הדעת בראש וראשונה להיבט הרגשי, לטיפול במתח וחרדה.